001 Best exhibit in show, Bentley Trophy, 12 mediu

National Chrysanthemum Society

co6Xw6V52ZXLUCpSurruy7Gf-8s

2020 Early Show

Photographs of Early show winners

Photos from Roger Brownridge

001 Best vase incurves, Joyce Frieda, Paul and Gale Robinson
press to zoom
002 Best vase large refex, Allyson Peace, John and Allyson Peace
press to zoom
003 Best vase medium reflex and best vase in show, Red Chempak Rose, Jim Vickerman
press to zoom
004 Best vase large intermediate, Billy Bell, Alan Gardner
press to zoom
005 Best vase medium intermediate, Helen Louise, John and Allyson Peace
press to zoom
006 Best vase single sprays and best vase sprays in show, Edina, Geoff and Ann Allen
press to zoom
007 Best vase anemone sprays, Pennine Oriel, John Ellis Evans
press to zoom
008 Best vase double sprays, Bronze Talbot Parade, Ken Fowler
press to zoom
009 Class 1, Affiliated Society Championship, Stoke on Trent Society
press to zoom
010 Class 6 Frances and Walace Farr Trophy, Stoke on Trent Society
press to zoom
011 Class 10 Large Champioship, Bertram Jones Trophy, Alan Gardner
press to zoom
012 Class 11, Johnson Challenge Trophy, Fred Waining
press to zoom
013 Class 12 Brendan Pollard Trophy, Fred Swabey
press to zoom
014 Class 14 Medium Championship, Clay Perpetual Challenge Cup, Bernis and Helen Liddle
press to zoom
015 Class 15, Crick Perpetual Challenge Cup, Frankie Charlton
press to zoom
016 Class 16, Medium Challenge Cup, Jim Vickerman
press to zoom
017 Class 17, Syd Paine Trophy, Malcolm and Audrey Simpson
press to zoom
018 Class 19 Large and Medium Championship, Bob Dawsey Trophy and Bentley Trophy John and Allyson Peace
press to zoom
019 Class 20 John Peace Senior Trophy, Paul and Gale Robinson
press to zoom
020 Class 21, Bill Wade Memorial Trophy, John Hawes
press to zoom
Paul Robinson 1
press to zoom
022 Class 23 Tom Jones Piece of Plate, Alan Smith
press to zoom
023 Class 24, Jack Oldham Trophy, Edward Waterson
press to zoom
024 Class 25         H Hatton Memorial Jug, Roger Gulley
press to zoom
025 Class 26 Elm House Nursery Trophy, Brian Nixon
press to zoom
026 Class 29 Spray Championship, Harold Walker Trophy, Ken Fowler
press to zoom
027 Class 30 George Barker Trophy, John Ellis Evans
press to zoom
028 Class 31 Corby Society Trophy, Alan Barker
press to zoom
029 Class 32 Terry Brook Trophy, Bryan Everest
press to zoom
030 Class 35 Individual Championship, Ken Cooper Trophy, John and Allyson Peace
press to zoom
031 Class 37 Jimmy Draycott Trophy, David Groves
press to zoom
032 Class 39 Thistlethwaite Trophy, John Birch
press to zoom
033 Class 42 Old Cultivar Trophy, Lauren Postins
press to zoom
034 Class 44 Individual Single Bloom Championship, Malcolm and Audrey Simpson
press to zoom
035 Class 45 Single Bloom Trophy, David Groves
press to zoom
1/1

The Early National Show was a great success in these difficult times and heartfelt thanks are recorded to all who assisted and supported to make the show possible, those who put up and took down the show, the exhibitors who brought their flowers, the judges and chief steward Jackie Parks who was everywhere on the opening day but a special mention must be made for Show Manager Terry Porter who put in many hours of additional investigation and effort to make this show happen when he could easily have said it was not possible. Many thanks Terry from us all.