2014 Early Show

Award Winners from the Early Show

Late Show winners below

Click Thumbnail to view a particular slide

early national 2014 Slide 001 class 1, Affiliated Societies Championship, Stoke on Trent Society
early national 2014 Slide 002 class 2, Roy Caladine Memorial Trophy, Stroud and District Society
early national 2014 Slide 003 Stoke Festival Trophy, Stoke on Trent Society
early national 2014 Slide 004 Class 11, Frances and Wallace Farr Challenge Trophy, South Wilts Chrysanth and Dahlia Soc.
early national 2014 Slide 005, Class 15, Bertram Jones Perpetual Challenge Trophy, Graham Barclay.
early national 2014 Slide 006, Johnson Perpetual Challenge Trophy, Gil Smith.
early national 2014 Slide 007, Brendan Pollard Trophy, Fred Swabey.
early national 2014 Slide 008, Class 21, Clay Perpetual Challenge Cup, John and Alyson Peace.
early national 2014 Slide 009, Class 22, Crick Perpetual Challenge Cup, Teifryn Pugh.
early national 2014 Slide 010, Class 23, Medium Challenge Cup, George Proverbs.
early national 2014 Slide 011, Class 24, Syd Paine Trophy, Ian Martin.
early national 2014 Slide 012, Class 29, Bob Dawsey Memorial Trophy, John and Allyson Peace.
early national 2014 Slide 013, Class 30, John Peace Snr. Memorial Trophy, Ian Martin.
early national 2014 Slide 014, Class 31, Bill Wade Memorial Trophy, Malcolm and Audrey Simpson.
early national 2014 Slide 015, Class 32, Intermediate Challenge Shield, Ian Martin.
early national 2014 Slide 016, Class 33, Tom Jones Piece of Plate, Ian Martin.
early national 2014 Slide 017, Class34, Jack Oldham Memorial Trophy, Edward Waterson.
early national 2014 Slide 018, Class 35, 3 vases c cultivars, Brian Sidebottom.
early national 2014 Slide 019, Class 37 Rushton Perpetual Trophy, Ian Martin.
early national 2014 Slide 020, Class 38, Western Group Trophy, Kenneth Fowler.
early national 2014 Slide 021, Class 39, Harold Walker Memorial Trophy, Alan and Dorothy Nordstrom
early national 2014 Slide 022, Class 40, George Barker Perpetual Trophy, Brian Moore.
early national 2014 Slide 023, Class 41, Corby Society Perpetual Trophy, Michael Trott.
early national 2014 Slide 024, Class 42, Terry Brook Memorial Trophy, Michael Trott
early national 2014 Slide 025, Class 49, Ken Cooper Memorial Trophy, Jim Fenion.
early national 2014 Slide 026, Class 50, Jimmy Draycott Memorial Trophy, David Groves.
early national 2014 Slide 027, Class 55, E T Thistlethwaite Perpetual Trophy, Fred Wood.
early national 2014 Slide 028, Class 67, Individual Single Bloom Championship, Malcolm and Audrey Simpson.
early national 2014 Slide 029, Class 68, Individual Single Bloom Trophy, David Groves.
early national 2014 Slide 030, Best Vase Medium Intermediate, Millenium, Malcolm and Audrey Simpson
early national 2014 Slide 031, Best vase large intermediates, Billy Bell, John Cockwill.
early national 2014 Slide 032, Best vase large refex, Dorridge Crystal, John and Allyson Peace.
early national 2014 Slide 033, Best vase medium reflexed and best vase in show, John Wingfield, John and Allyson Peace.
early national 2014 Slide 034, Best vase Incurve, Lorna Wood, Ian Martin.
early national 2014 Slide 035, Best vase Anemone Sprays, Pennine Oriel, Michael Trott
early national 2014 Slide 036, Best vase sprays, b,c or e, Myss Goldie, Alan and Dorothy Nordstrom.
early national 2014 Slide 037, Best vase sprays, d, and best vase sprays overall, Hoagy, Alan and Dorothy Nordstrom.

2014 Late Show winning exhibits

Award Winners from the Late Show

Awards and winners in numerical slide order
Description on slide
shows winner and bloom where possible